Yerli girişim RumiTech, Sabancı ARF’tan 250 bin dolar yatırım aldı

Güneşten ve rüzgârdan elde edilen enerjiyi üzerinde depolayabilen ve entegre edilen IoT sistemlerini şebeke bağımsız sürdürülebilir enerji ile besleyebilen akıllı direk çözümleri üreten RumiTech, Sabancı ARF’tan 250 bin dolar Pre-Seed yatırım aldı.

Sabancı ARF’ın ilk faaliyet döneminde yapılan 60 milyon TL’lik destekle birlikte, Sabancı ARF Almost Ready to Fly girişim hızlandırma programının start-up ekosistemine yönelik toplam desteği de 140 milyon TL’ye ulaştı. RumiTech, Sabancı ARF programın 2. dönemine katılan girişimler arasında yer alıyordu.

RumiTech, sokak aydınlatma direğini, akıllı aydınlatma, güvenlik ve akıllı şehir uygulamaları için kullanılabilecek, şebeke bağımsız, yeni nesil enerji ve iletişim altyapısı haline dönüştüren girişim olarak faaliyet gösteriyor. 

Girişim, özellikle güneş ve rüzgar enerjisini kullanarak enerji verimliliği, sürdürülebilirlik ve bağlantı sağlayan akıllı direkler geliştiriyor. RumiTech’in ürünleri, uzaktan kontrol edilebilen ileri IoT teknolojileri ile donatılmış olup, düşük bakım gereksinimi ve dayanıklılık özelliklerine sahip. Bu çözümler, akıllı şehirler, havaalanları, sanayi bölgeleri ve ticari alanlar gibi çeşitli sektörlere yönelik olarak karşımıza çıkıyor. 

Bir yanıt yazın