Yeni bir patent başvurusu ile Apple Glass söylentileri bir kere daha canlandı

Apple‘ın bazı ürünleri, bugüne kadar şirket o ürünü resmi olarak tanıtmadan önce patent başvuruları ile ortaya çıktı. Yeni ürünlere dair ilk bilgi diyebileceğimiz bu başvurulara şimdi bir yenisi daha eklendi, üstelik bu gelişme ile Apple’ın rafa kaldırdığını düşündüğümüz bir projesi yeniden gündem oldu.

Apple Glass’ı belki hatırlarsınız. Ama hatırlamazsanız da üzülmeyin çünkü kendisine dair ilk söylentiler 10 yıl öncesine dayanıyor. 2013’te yaptığı bir röportajda iPod birimi eski başkanı Tony Fadell, Apple’ın 2006’nın başında iGlasses projesi üzerinde çalışmaya başladığını söylemişti. Ancak proje, şirketin başka cihazlara yoğunlaşmasıyla yarım kalmıştı. Apple, 2016’da ise projeyi yeni bir yaklaşımla tamamlamak için çalışmalara başlamıştı, ancak bu çaba da uzun soluklu olmadı. İlerleyen yıllarda birkaç kere daha cihazla ilgili dedikodu çıktı ama bunlardan da bir sonuç alınamadı.

Ancak şimdi 14 Şubat 2024 tarihinde yapılan bir patent başvurusunda Apple, “Çift Eksenli Menteşe Mekanizması”nın bir tanımını sundu. Patent başvurusu, şimdiye kadar yapılan tüm başvurular gibi pek bir şey ifade etmiyor. Ancak, dosyada tekrar tekrar “gözlük”ten bahsediliyor, yani mekanizmanın gözlükler için tasarlandığını söylemek mümkün.

Başvuruda, bir menteşenin kolları katlanmış bir konumdan nominal bir konuma ve aşırı uzatılmış bir ayara nasıl taşıyabileceği açıklanıyor. Belgede, minimize edilmiş ve nominal pozisyonlarda, gözlüğün elektronik bileşenlerin maruziyetini en aza indirdiğinden de bahsediliyor. Tasarımın bir parçası olarak, kabloların menteşeden beslenmesine de izin vererek, gözlüğün ana bölümünün kollardaki bileşenlerle çalışmasına olanak tanıyor.

Patent başvurusunun, Apple Vision Pro gibi bir cihazı kullanıcının kafasında tutmak için olmadığı iddia ediliyor. 

Aslında Apple’ın böyle bir adım atması bile ilginç, çünkü şirket karma gerçeklik gözlüğü Apple Vision Pro’dan henüz istediği verimi alamadı. Ama patent başvurularının sadece bir başvuru olduğunu da unutmamak gerek. Yani Apple Glass projesi gerçekten hiçbir zaman hayata geçmeyecek olabilir. Bunu da bize zaman gösterecek.

Bizler şimdilik 10 Haziran’da gerçekleşecek WWDC 2024‘e odaklanmış durumdayız. Unutmayın, WWDC’de gelişmeleri anbean canlı bloglama ile aktarıyor olacağız. Takipte kalın.

Bir yanıt yazın