Yapay zeka girişimi NeuBird, 22 milyon dolar tohum yatırım aldı

Bulut tabanlı ve üretimsel yapay zeka destekli operasyon platformu sağlayıcısı NeuBird, Mayfield liderliğinde 22 milyon dolar tohum yatırım aldı. Şimdiye kadar 3 exit gerçekleştiren Goutham Rao ve Vinod Jayaraman tarafından kurulan NeuBird, yapay zeka asistanı aracılığıyla operasyonlara üretimsel yapay zeka katmanı ekliyor. 

NeuBird’ün Hawkeye adlı yapay zeka ITOps mühendisi, yazılım sorunlarının temel nedenlerini belirlemeye odaklanıyor. Hawkeye, hizmet verilen şirketin ekibiyle birlikte çalışıyor. Paylaşılan bilgilere göre BT ve SRE operasyon ekipleri, Hawkeye’ı kullanarak entegrasyon ve ölçeklendirme sorunlarını kolayca tespit edebiliyor.

Genel olarak ekiplerin bir olaya müdahale etmesi ve söz konusu olayı çözmesi saatler sürebiliyor. Hawkeye’ın kullanımıyla saatler alan bu sürecin dakikalar içinde tamamlanması amaçlanıyor. Şu anda beta sürümünde olan Hawkeye’ın bu yıl içinde kullanıma sunulması bekleniyor.

NeuBird müşterileri, kullandıkları çeşitli bulut sistemlerine kimlik bilgilerini girerek doğrudan bağlanabiliyor. Bu noktada herhangi bir şekilde verileri taşımaya gerek olmadığını da belirtelim. Söz konusu erişimi kullanan NeuBird, bir çözüm sunabilmek adına mevcut diğer bilgilerle çapraz kontrol sağlayabiliyor. Böylece genelde modelin çalışması için şirkete özgü verilerin elde edilmesiyle ilgili zorluklar da devre dışı kalıyor. 

NeuBird’ün kullandığı modeller arasında Llama 2 ve Mistral yer alıyor. Girişim, günlükleri ve metrikleri analiz etmek için Llama 2 başta olmak üzere birbirinden farklı modeller kullanıyor. Diğer analiz türleri için ise Mistral tercih ediliyor. Bununla beraber şirket, her doğal dil etkileşimini bir SQL sorgusuna dönüştürüyor. Böylece yapılandırılmamış veriler, yapılandırılmış verilere dönüşüyor. Goutham Rao, Hawkeye sayesinde işletmelerin BT operasyonlarını kalifiye yeteneklerin azlığıyla sınırlı kalmadan ölçeklendirebileceklerini belirtiyor. 

Bir yanıt yazın

Share to...