Yapay zeka destekli arama motoru geliştiren Perplexity AI, 62,7 milyon dolar yatırım aldı

Yapay zeka destekli arama motoru Perplexity AI‘ın B serisi yatırım turunda 73,6 milyon dolar yatırım aldığını geçtiğimiz Ocak ayında sizlere aktarmıştık. Aradan kısa bir zaman geçmesine rağmen yeni bir yatırım haberi ile karşımıza çıkan Perplexity AI, 62,7 milyon dolar yatırım aldı.

Perplexity AI, alınan 62,7 milyon dolarlık yeni yatırım ile birlikte değerlemesini 1 milyar doların üzerine çıkararak unicorn oldu. 62,7 milyon dolarlık yatırım turu, daha önce Y Combinator’ın yapay zeka biriminin başında yer alan Daniel Gross‘un liderliğinde gerçekleşti.

Yatırım turunun diğer katılımcıları arasında ise Stanley Druckenmiller, Y Combinator CEO’su Garry Tan, Figma CEO’su Dylan Field, Altimeter Capital CEO’su Brad Gerstner, Laude Capital, Lip-Bu Tan, Jakob Uszkoreit ve şirketin mevcut yatırımcıları arasında yer alan Jeff Bezos, NVIDIA, Tobi Lutke, Elad Gil, Nat Friedman, Naval Ravikant, Andrej Karpathy, IVP ve NEA katıldı.

Alınan 62,7 milyon dolarlık yatırım turu ile birlikte Perplexity AI’ın bugüne kadar aldığı toplam yatırım ise 165 milyon dolara ulaştı. Kullanıcılarına yapay zeka destekli bir arama motoru sunan Perplexity AI, 2022 yılında Aravind Srinivas, Denis Yarats, Johnny Ho ve Andy Konwinski tarafından San Francisco’da kuruldu.

Geleneksel arama motorlarından çok daha farklı bir şekilde çalışan Perplexity AI, yapay zeka destekli bir chatbot gibi hizmet sunuyor. Perplexity AI kullanıcıları, aramalarını bir chatbot ile sohbet eder gibi gerçekleştirebiliyor. Perplexity AI, yatırım ile birlikte Enterprise Pro isimli bir servis de duyurdu. Şirketin B2B çözümü olan Enterprise Pro, büyük ölçekli şirketlere hizmet sunacak.

Perplexity AI’ın rakipleri arasında ise OpenAI, Microsoft ve Google gibi önemli şirketler yer alıyor. Özellikle Microsoft ve Google, arama motoru çözümlerine sahip olmaları açısından Perplexity AI’ın doğrudan rakibi konumunda.

Bir yanıt yazın

Share to...