OpenAI’ın yüz ifadesinden kişilerin duygularını okuyabilen yeni modeli: GPT-4o

OpenAI’ın bazı müşterilerine hem kullanıcılarla konuşabilen hem de nesneleri tanıyabilen yeni bir çok modlu (multimodal) yapay zeka modeli göstermeye başladığını sizlere aktarmıştık. OpenAI, bugün bahar güncellemesi etkinliğinde yeni GPT-4 iterasyonu GPT-4o‘yu tanıttı.

GPT-4o’un öne çıkan özellikleri

GPT-4o, metin, ses ve video alanlarında daha hızlı ve verimli bir şekilde çalışıyor. Model, kullanıcılarla gerçek zamanlı olarak konuşurken, yetenekleriyle ChatGPT’nin ses modundan ayrışıyor. Bu yetenekler kapsamında model, ses tonlamaları arasındaki farkı ayırt edebiliyor. Aynı şekilde farklı çeşitlerde sesler üretebiliyor. Modelin sesine ifadeler ekleyerek ses tonunu değiştirebildiğini de belirtelim. 

GPT-4o, kullanıcılara matematik problemleri çözmede de akıcı bir şekilde konuşarak destek oluyor. Gerçek zamanlı olarak videoları görebilen model, bir matematik probleminin çözüm sürecine eş zamanlı olarak adım adım bir özel öğretmen gibi eşlik etti. 

Etkinlikte modelin hem grafik okuma hem de kod yazımı görevlerinde de kullanım örnekleri paylaşıldı. Bu anlamda modelin gördüğü ve duyduğu her şeyi gerçek zamanlı olarak yorumlayabildiğini söyleyebiliriz.

Kişilerin duygularını okuyabilme yeteneği

GPT-4o, tercüme yetenekleriyle de öne çıktı. Model etkinlikte İtalyanca ve İngilizce arasında simultane tercüme yaptı. Bu arada model, 50 dili desteklemekte. Buna ek olarak modelin video görüntüleri üzerinden kişilerin duygularını okuyabildiğini de belirtmekte fayda var. 

GPT4o API 

Etkinlikte GPT4o API’dan da söz edildi. Paylaşılan bilgilere göre GPT4o API, GPT-4 Turbo’ya kıyasla 2 kat daha hızlı, yüzde 50 daha ucuz ve 5 kat daha yüksek rate limitlerine sahip. 

GPT-4o, önümüzdeki haftalarda kullanıcılara sunulmaya başlanacak. Model, tüm kullanıcılara açık olacak. GPT-4o’nun metin ve görüntü yeteneklerinin bugün ChatGPT’de kullanıma sunulmaya başlayacağını da belirtelim. ChatGPT de önümüzdeki günlerde masaüstü uygulaması ile karşımıza çıkacak. 

Mira Murati’nin aktardıklarına göre; GPT-4o, tüm kullanıcılar için ücretsiz olacak. Ücretli kullanıcılar ise ücretsiz kullanıcıların beş katına kadar kapasite limitine sahip olmaya devam edecek. 

Bir yanıt yazın

Share to...