OpenAI, DALL-E ile oluşturulan görselleri doğrudan ChatGPT’de düzenlemeye olanak tanıyor

OpenAI‘ın DALL-E‘si ile oluşturulan görselleri doğrudan ChatGPT‘de düzenlemek mümkün hale geldi. Bu kapsamda OpenAI, GPT-4 destekli ChatGPT kullanıcılarının artık sohbet botu içinde oluşturulan görüntülere tıklayabileceklerini ve görüntüyü düzenlemek için çeşitli araçlar kullanabileceklerini bildiren bir güncelleme yayınladı.

Bunun yanı sıra DALL-E, Android’in yapay zeka tarafından oluşturulan duvar kağıdı istemlerinden farklı olarak görüntü oluşturmaya ilham vermek için önceden ayarlanmış stil önerileri sunmaya da başladı.

Bu özelliklerin gösterildiği bir videoda, bir kullanıcı kafasında parti şapkası olan bir köpek görüntüsü oluşturuyor. Kullanıcı daha sonra görüntüye tıklayarak görüntüyü genişletiyor ve yeni bir editör görünümüne giriyor, burada üstteki boya fırçası simgesini seçiyor, köpeğin kafasının bazı kısımlarını fırçalıyor ve ardından orijinal görüntüyü koruyan ancak kullanıcının vurguladığı bölgede kırmızı fiyonkların göründüğü yeni bir sürüm oluşturan yeni bir komut istemi oluşturuyor. 

Birçok kullanıcı, bu hafta başında ve geçen hafta sessizce canlı olarak yayınlanan değişiklikleri gözlemlediklerini söylüyor.

OpenAI’ın ChatGPT içindeki görüntü oluşturma özelliği, şirket tarafından Eylül 2023’te tanıtılan temel DALL-E 3 modeli tarafından destekleniyor. Yani DALL-E 3’ün doğrudan ChatGPT’ye eklenmesi, kullanıcılar için eski modelin yeteneklerini büyük ölçüde genişletiyor demek mümkün.

OpenAI, bu yılın başlarında da DALL-E 3 tarafından oluşturulmuş yapay zeka görsellerini belirtmek için görünür filigranlar ve meta veriler eklemeye başlamıştı. Son hamleler ise OpenAI’ın modellerine yönelik yasal itirazların devam ettiği ve bazı sanatçılar ile web kullanıcılarının genel olarak yapay zeka sanatına, özellikle de DALL-E 3 gibi açık izin, rıza veya tazminat olmaksızın telif hakkıyla korunan görüntüler üzerinde eğitildiği düşünülen modellere karşı artan tepkilerinin olduğu bir dönemde geldi.

Bir yanıt yazın