Microsoft’un yeni Xbox mobil oyun mağazası temmuz ayında açılıyor

Microsoft, Xbox mobil oyun mağazasını temmuz ayında Android ve iOS’te açacağını; bu mağazanın Candy Crush, Minecraft ve daha fazlasını da beraberinde getireceğini doğruladı.

Microsoft’un Xbox başkanı Sarah Bond da mobil oyun mağazasının temmuz ayında açılacağını açıkladı. Microsoft bir süredir Apple’ın App Store ve Google’ın Play Store’una alternatif bir oyun mağazası oluşturma planlarından bahsediyordu, ancak ilk kez kesin bir tarih bilgisi paylaşıldı. Bunun ötesinde Bond, mobil cihazlar için Xbox oyun mağazasının yerel bir uygulama olarak piyasaya sürülmeyeceğini de belirtti.

Bunun yerine, mağaza ilk etapta web üzerinden hizmet sunacak. Bu sayede Microsoft mağazayı dünya çapında tüm cihazlara dağıtabilecek. Teknik olarak, şirket kendi uygulama mağazasını Android’de dünyanın herhangi bir yerinde açabilecek, ancak iOS’te durum tam olarak bu şekilde ilerleyemiyor. Avrupa Birliği, Apple’ı iOS’i üçüncü taraf uygulama mağazalarına açmaya zorladı, ancak Apple buna yalnızca AB’de izin veriyor. Dolayısıyla Microsoft, web üzerinden başlatarak mağazasını iOS’te global olarak dağıtabilecek.

Bu bilgilerin yanı sıra oyunların web üzerinden nasıl dağıtılacağı şu an için belirsiz. 

Sarah Bond: “Temmuz ayında mobil mağaza deneyimimizi başlatacağız. Aslında buna kendi birinci parti portföyümüzü getirerek başlayacağız. Yani Candy Crush gibi oyunların, Minecraft gibi oyunların bu deneyimde ortaya çıktığını göreceksiniz. Daha sonra bu yeteneği iş ortaklarımıza sunacağız, böylece onlar da bundan yararlanabilecek ve gerçek bir platformlar arası oyun merkezli mobil deneyime sahip olabilecekler.

Web üzerinden başlayacağız ve bunu yapmamızın nedeni, kapalı ekosistem mağazalarının politikalarından bağımsız olarak, ne olursa olsun, tüm cihazlardan ve tüm ülkelerden erişilebilen bir deneyim olmasını sağlamak.” dedi.

Bir yanıt yazın

Share to...