Microsoft, yılın üçüncü finansal çeyreğinde 61,9 milyar dolar gelir elde etti

Microsoft‘un gelirlerinin yapay zeka etkisiyle bir önceki yıla kıyasla yüzde 17,6 arttığını geçtiğimiz Ocak ayında sizlere aktarmıştık. Şirket, 2024 mali yılının üçüncü çeyreğini kapsayan kazanç raporunu açıkladı. Yapay zeka teknolojileri ile birlikte yükselişe geçen Microsoft, yılın üçüncü finansal çeyreğinde de yükselişini sürdürdü.

Paylaşılan rapora göre Microsoft, yılın üçüncü finansal çeyreğinde toplamda 61,9 milyar dolar gelir elde etti. Bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında şirket gelirlerinin yüzde 17 oranında artış yaşadığını da ekleyelim. Hatırlatmak gerekirse Microsoft, 2023 yılının üçüncü finansal çeyreğinde 52,8 milyar dolar gelir elde etmişti.

Microsoft’un net kârı da tıpkı gelirler gibi yükselmeye devam ediyor. Microsoft’un net kârı, yılın üçüncü finansal çeyreğinde 21,9 milyar dolara ulaştı. 2023 yılının aynı döneminde 18,2 milyar dolar olan net kâr, bir yıl içinde yüzde 20 oranında arttı.

Microsoft’un açıkladığı sonuçlar ile birlikte beklentileri aştığını da ekleyelim. Analistler, Microsoft’un yılın üçüncü finansal çeyreğinde 60,8 milyar dolar gelir elde etmesini bekliyordu. Gelir anlamında büyüyen kategorilere baktığımızda ise karşımıza Microsoft Cloud, Xbox içerikleri ve servisleri, server ürünleri ve bulut servisleri ve Dynamics 365 çıkıyor.

Bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslandığında Microsoft Cloud ve Dynamics 365‘in gelirleri yüzde 23, server ürünleri ve bulut servislerinin gelirleri ise yüzde 24 oranında arttı. En büyük artış ise yüzde 62 ile Xbox içerikleri ve servisleri kategorisinde oldu. Söz konusu artışın ana nedeni ise tabii ki Activision Blizzard satın alması. Microsoft’un yılın üçüncü finansal çeyreği sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Share to...