Kybele’s Garden, 250 bin dolar tohum öncesi yatırım aldı

Yerli girişim Kybele’s Garden, 250 bin dolar tohum öncesi yatırım aldığını duyurdu. Girişimin paylaştığı bilgilere göre; yatırım turuna Singapur merkezli Hatcher+ ve ABD merkezli Sente Ventures’ın yanı sıra bir melek yatırımcı da katılım gösterdi.

Aygen Savaş Alkan ve Fırat Alkan tarafından kurulan Kybele’s Garden, alg biyoteknolojisi alanında faaliyet gösteriyor. Girişim, alg biyoteknolojisi ile geleceğin tarımsal gıda ve kozmetik ürünlerine odaklanıyor. Şirket sitesinde Alg biyoteknolojisi ile tarımsal gıda ve doğal kozmetik endüstrileri için iklim dostu, döngüsel ve sürdürülebilir ötesi yenilenebilir çözümler geliştirdiğini belirtiyor. Kybele’s Garden, kozmetik markası Biorenda ile kullanıcılara yüz temizleme, krem ve serum ürünleri sunmakta. 

Alg teknolojileri, fotosentez yoluyla karbonu yakalaması, biyolojik süreçlerle hava kirleticilerini detoksifiye etmesi nedeniyle büyük önem taşıyor. Bununla birlikte söz konusu teknolojisinin hayvansal bazlı ürünler ile çoğu tarımsal türden çok daha az su ayak izine sahip olması dikkat çekiyor. 

Şirket, 2021 yılında Tübitak BiGG desteği almaya hak kazandığını duyurmuştu. Geçtiğimiz yıl ise alg ve bitkileri simbiyotik olarak aynı anda yetiştirmesi neticesinde ortaya çıkan alg tabanlı biyoponik üretim verilerini paylaşmıştı. Paylaşılan verilerde kuşkonmaz için yüzde 67 toplam dal uzunluğu artışı yakalanırken, domates ve çilek için daha hızlı boylanma sırasıyla yüzde 200 ve yüzde 60 olarak gerçekleşti. 

Girişim, yatırım ile kapasite artışına giderek yol haritasını sürdüreceğini ifade ediyor. Yurt dışı şirketleşme akabinde uluslararasılaşma adımlarını hızlandıracağını belirten Kybele’s Garden, ekibine yeni çalışma arkadaşları eklemeyi ve üretimde artış ile büyümeyi planlıyor. 

Bir yanıt yazın