Google Türkiye CMO’su Serkan Girgin ile Google I/O’da duyurulan yenilikleri konuştuk

Google Türkiye CMO’su Serkan Girgin ile Google I/O‘da duyurulan yenilikleri değerlendirdik. Röportajda Gemini 1.5 Pro sürümünün 2 milyon token’lık bağlam penceresinden yapay zeka video modeli Veo’ya, Gemma 2 sürümünden PaliGemma’ya ve Google aramaya eklenen yapay zeka özelliklerine kadar pek çok yeniliği konuştuk. 

Serkan Girgin, Gemini 1.5 Pro sürümünün bağlam penceresinin 2 milyon token’a çıkarılması ile 1.4 milyon kelimeyi bir seferde algıladığını aktardı. Gemini Advanced versiyonunun Türkiye’ye açıldığını ifade eden Serkan Girgin, 2 milyon token’lık bağlam penceresinin de çok yakında herkesin kullanımına açılacağını dile getirdi. Bununla beraber Girgin, Gemini Ultra, Genini Pro, Gemini Nano ve Gemini Flash modellerine de değindi.

Girgin, Google’ın bir diğer yapay zeka modelinin yeni versiyonu Gemma 2‘den de bahsetti. İlk versiyona kıyasla performans açısından yeni bir mimari ile daha iyi bir hale gelen açık dil modeli Gemma 2, verimliliğini artırdı. Serkan Girgin, görsel dil modeli PaliGemma ile gelen yenilikleri de aktardı. Geliştiriciler PaliGemma’yı kullanarak kendi modellerine ince ayar (fine-tune) yapabiliyor. Buna ek olarak geliştiricilerin dil modellerini karşılaştırmasını sağlayan LLM Comparator da röportajda konuşuldu. 

Ayrıca Girgin, Google I/O etkinliğinde duyurulan yeni yapay zeka video modeli Veo’nun detaylarını paylaştı. Girgin’in aktardıklarına göre; sinematik terimleri semantik olarak anlayabilen Veo, 1080p kalitesinde 1 dakikalık videolar oluşturabiliyor. Yaratıcı ekipler Veo’ya Google Labs üzerinden erişebilir. 

Serkan Girgin, Gemini modelleri ile desteklenen AI Overviews ve Circle to Search özelliklerini detaylandırırken, Google’ın yapay zeka destekli arama deneyiminin kullanıcılara sunduğu faydaları paylaştı. 

Google’ın yapay zekayı herkes için faydalı kılmak misyonuna sahip olduğunu vurgulayan Serkan Girgin, Gemini uygulaması içinde kişiselleştirilmiş görevleri yapmaya odaklanan araçlar sunan Gem‘den de söz etti. Gelecekte bizleri nelerin beklediğini sorusuna cevaben Project Astra’dan bahsetti:

“Bundan sonra neler gelecek?” ile ilgili bence bize en iyi fikri verecek örneklerden biri yine Google I/O’da duyurduğumuz Project Astra idi. Yapay zekanın asistan olarak hayatımızı nasıl zenginleştireceğiyle ilgili gelecek vizyonunu ortaya koyan güzel bir proje.

Google CMO’su Serkan Girgin ile gerçekleştirdiğimiz keyifli röportajda Google I/O’da duyurulan dil modelleri, yapay araçları ve yapay zeka odağındaki yenilikleri detaylı olarak bulabilirsiniz. İyi seyirler!

Bir yanıt yazın