Google, işletme profillerinden sohbet ve arama geçmişini kaldırıyor

Google, işletme profillerinden sohbet ve arama geçmişini kaldırmaya hazırlanıyor. Şirket, ilk etapta 15 Temmuz 2024 tarihinden itibaren yeni sohbetlerin başlatılmasına izin vermeyecek ve ardından 31 Temmuz 2024 tarihinde sohbet ve arama geçmişi özelliklerini tamamen devre dışı bırakacak.

Google, sohbet veya arama geçmişi özelliğini kullanıp kullanmadıklarına bağlı olarak işletmelere çeşitli türlerde e-postalar gönderdi.

Şirket, söz konusu e-postada, “Google’ın Google İşletme Profili’ndeki sohbet ve arama geçmişi özelliklerini 31 Temmuz 2024 tarihinde sonlandıracağımızı paylaşmak için size ulaşıyoruz. Bunun zor bir haber olabileceğinin farkındayız – araçlarımızı sürekli olarak geliştirirken, zaman zaman birlikte çalıştığımız işletmeleri ve iş ortaklarımızı etkileyebilecek zor kararlar almak zorunda kalıyoruz. İşletmenizi yönetirken Google’ın yardımcı bir iş ortağı olarak kalması bizim için önemlidir ve bu misyona bağlılığımızı sürdürüyoruz.” ifadesini kullandı.

Buna göre 15 Temmuz 2024‘te, arama yapanlar artık Google Haritalar veya Google Arama’dan işletmenizle yeni sohbet görüşmeleri başlatamayacak. Ancak, halihazırda mevcut sohbet görüşmelerinde bulunan arama yapanlara sohbetin aşamalı olarak kaldırılacağı bildirilecek. 31 Temmuz 2024‘te ise Google işletme profilindeki sohbet işlevi tamamen sona erecek ve artık yeni sohbet mesajları alınamayacak. Ayrıca Google işletme profili arama geçmişi de artık görünür olmayacak.

Bu noktada geçmiş indirmenin de mümkün olabileceğini belirtelim. Sohbet ve arama geçmişi, Google işletme profillerinden indirilebilecek ve böylece bir yerde saklanabilecek. Ancak bir noktada Google geçmişi silecek.

Bir yanıt yazın