Apple, yapay zeka odaklı M4 çipini tanıttı

Apple‘ın yeni iPad modellerini 7 Mayıs tarihinde düzenleyeceği bir etkinlikle birlikte tanıtacağını geçtiğimiz haftalarda sizlere aktarmıştık. Etkinlik çerçevesinde iPad Air ve iPad Pro modellerinin güncellenmiş versiyonları karşımıza çıktı. Apple, “Let Loose” etkinliğinde önemli bir sürpriz yaparak yeni çipini de tanıttı.

Yenilenen iPad Pro modellerinin Apple’ın en güncel çipi olan M3 çipi ile gelmesi bekleniyordu fakat beklenen olmadı. Etkinlikle birlikte M4 çipini tanıtan Apple, yenilenen iPad Pro modellerinin M4 çipi ile geleceğini paylaştı.

Normal şartlarda M serisi işlemcilerin ilk etapta MacBook modelleri ile kullanıma sunulduğunu da hatırlatalım. İlk kez M serisi bir çipin iPad modeli ile tanıtıldığını görüyoruz. Apple tarafından geliştirilen M4 çipi, iPadOS içindeki yapay zeka odaklı işlemlere ve performans geliştirmelerine odaklanıyor.

Apple, M4 çipinin yeni Neural Engine sayesinde yapay zeka için çok güçlü bir çip olacağını belirtti. M4 çipi, 38 trilyon işlem kapasitesine sahip durumda. Apple’ın aktardığı bilgilere göre saniyede 38 trilyona kadar işlem kapasitesi sağlayan bu teknoloji, günümüzdeki yapay zeka özellikli PC’lerde bulunan nöral işleme birimlerinden daha hızlı. M4’ün yapay zeka gücünün özellikle Final Cut Pro gibi programlarda karşımıza çıkması bekleniyor.

10 çekirdek CPU ve 10 çekirdek GPU‘dan oluşan M4 çipi, 3 nanometre teknolojisi ile geliştirildi. M4, Apple tarafından aktarılan bilgilere göre M2 çipine oranla yüzde 50 oranında daha iyi bir CPU performansı sunuyor. GPU performansına baktığımızda ise M4’ün M2 çipine oranla 4 kat daha hızlı olduğunu görüyoruz.

Yeni iPad Pro modelleri ile karşımıza çıkan M4 çipinin ilerleyen dönemlerde hangi Apple ürünlerine güç vereceğini ise zaman gösterecek. M4 çipi ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

Share to...