Apple, iPhone ve Mac için şifre yönetimi uygulaması geliştiriyor

Bloomberg’den Mark Gurman’ın haberine göre Apple, iPhone ve Mac işletim sistemlerinin sonraki sürümlerine bir parola yönetimi uygulaması eklemeyi planlıyor. Passwords olarak adlandırılan yeni uygulama, benzersiz parolalar oluşturmak ve saklamak için genellikle insanlardan aylık ücret alan 1Password ve LastPass gibi mevcut parola yöneticilerine karşı rekabet edecek. Apple, uygulamayı 10 Haziran’da gerçekleşecek WWDC’de tanıtmayı planlıyor. 

Apple, sahip olduğunuz tüm Apple aygıtlarının yanı sıra bir tarayıcı uzantısı aracılığıyla Windows PC’lerde de parolaları eşzamanlayan bir özellik olan iCloud Keychain aracılığıyla zaten benzersiz parolalar oluşturuyor ve saklıyor. Ancak iCloud Keychain’de saklanan parolaları bulmak veya değiştirmek oldukça zahmetli.

Şimdi ise Apple aygıtlarında parolalar için özel bir uygulamanın bulunması bu işi kolaylaştırmakla kalmayacak, aynı zamanda insanlara Apple ekosisteminde kalmaları için bir neden daha sunacak.

Apple’ın Passwords uygulamasının, parolaları hesaplar, WiFi ağları ve Parola Anahtarları gibi farklı kategorilere ayıracağı bildiriliyor. Ayrıca rakip uygulamalardan parolaları içe aktarmanıza olanak tanıyacak ve cihazınız bir web sitesine veya uygulamaya giriş yaptığınızı algıladığında bunları otomatik olarak dolduracak. Parolalar Apple’ın 4 bin dolarlık Vision Pro kulaklığında da çalışacak ve tıpkı Google Authenticator ve Authy gibi iki faktörlü doğrulama kodlarını destekleyecek.

Passwords uygulamasının, 1Password ve LastPass’in sunduğu gibi, şifrelere ek olarak dosya ve görüntüleri de güvenli bir şekilde saklamanıza izin verip vermeyeceği henüz belli değil. Detayları 10 Haziran’da öğreneceğiz. 

Bir yanıt yazın