Apple, çoğunluğu Apple Car projesinde çalışan 600 kişiyi işten çıkarıyor

Amazon’un bulut biriminden yüzlerce kişiyi işten çıkardığını dün belirtmiştik. Teknoloji sektöründe gündem hızla değişiyor. Bugün ise, başka bir teknoloji şirketi gelişmelerle anılıyor. Apple, Apple Car ve microLED Apple Watch projelerini sonlandırdıktan sonra, şirket 600’den fazla çalışanını işten çıkarıyor.

Bu işten çıkarma dalgası, şirketin gelecek nesil ekran teknolojileri geliştirme çalışmalarında istihdam edilen 87 kişiyi de etkiledi. Apple’ın iş gücünü yeniden yapılandırma kararı, çeşitli ofislerde çalışanları etkileyen geniş kapsamlı bir işten çıkarma dalgasına neden oldu. İki projenin de yürütülmesindeki kararsızlık, mali ve teknik zorluklar nedeniyle sonlandırıldığı ifade ediliyor.

Hatırlarsanız Apple, Titan Projesi olarak bilinen otonom araç geliştirme girişimini başlangıçta gizli bir şekilde yürütmüştü. Ancak proje, stratejik kararsızlıklar ve teknik zorluklarla karşılaştığı için iptal edildi. Benzer şekilde, şirket, Apple Watch için özel microLED ekranlar geliştirme çabalarını da durdurdu.

Bu değişikliklerle Apple, yapay zeka ve kişisel robotik teknolojileri alanlarına daha fazla odaklanıyor. Şirketin CEO’su Tim Cook, yapay zekanın önemini vurgulayarak, Apple’ın yapay zeka alanındaki liderliğini korumak için bu alanlara kaynak ayırdığını belirtti. Ayrıca Apple’ın yapay zeka ve kişisel robotik teknolojilere yönelik daha güçlü bir odaklanma içinde olduğunu gösterirken, gelecek stratejilerinde büyük bir dönüşümün habercisi olabilir.

Bir yanıt yazın

Share to...