Yenilenebilir enerji odaklı yerli girişim Kavaken, 1.1 milyon dolar yatırım aldı

Yenilenebilir enerji yatırımlarının işletilmesi, finanse edilmesi ve sigortalanması süreçlerini veriye dayalı teknolojisi ile kolaylaştıran yerli girişim Kavaken, 1.1 milyon dolar tohum yatırım aldı. Kavaken’in yatırım turuna Vestel Ventures, Rockstart, Norrsken Accelerator, Founderone ve 2040VC’nin yanı sıra mevcut yatırımcıları Boğaziçi Ventures ve Re-pie ile Yetik Kadri Mert, Olcayto Yiğit ve Samuel Jaudel katıldı.

Kavaken, sunduğu hizmet olarak yazılım (SaaS) ile yenilenebilir enerji yatırımlarının işletilmesi, finanse edilmesi ve sigortalanması süreçlerini veriye dayalı teknolojisi ile kolaylaştıran; yenilenebilir enerji endüstrisinde kabul gören normların aksine varlıklara özel operasyonel verileri söz konusu süreçlere dahil eden ve bu sayede yenilenebilir enerji sektörü paydaşlarına küresel çapta fayda sağlamayı amaçlayan bir teknoloji şirketi.

Yapay zeka projeleri üreten Tarentum’dan “spin-off” şeklinde ayrılarak kurulan ve merkezini İngiltere’ye taşıyarak Türkiye ve yurt dışı müşteri portföyüne yönelik faaliyetlerine Newcastle ile İstanbul’dan devam eden Kavaken, aldığı bu yatırımın desteği ile operasyonlarını genişletmeye ve küresel enerji dönüşümüne katkı sunmaya hazırlanıyor.

Tohum yatırımından elde edilen kaynaklar öncelikle Kavaken’in İngiltere ve Avrupa pazarlarındaki genişlemesi ile müşterilere sunulan değer önerilerini daha da iyileştirmek üzere yürütülecek ürün geliştirme çalışmalarını desteklemek için kullanılacak.

Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Bora Tokyay, Kavaken’in aldığı bu yatırımla ilgili olarak, “Elde ettiğimiz finansman, yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik varlık özelinde analizleri ölçeklenebilir bir şekilde sunan teknolojimizin, sektörün dönüşümünde üstleneceği öncü role yatırımcıların duyduğu güvenin altını çiziyor. Yatırımcıların bu önemli desteği, ürünümüzün gelişimine ve İngiltere ile Avrupa’daki büyümemize katkı sağlayacak.” dedi.

Bir yanıt yazın