Workup Agri’nin 3. dönemine seçilen 6 girişim

Türkiye İş Bankası’nın ana destekçisi olduğu tarım odaklı girişimcilik programı Workup Agri’nin 3. dönemi, 6 teknoloji girişimi ile başlıyor. Hackquarters yürütücülüğünde gerçekleştirilen programın yeni dönemine, Afara, Ancient Greens, Bridgesoft, Seracell, Soilbiom ve Uptechlabs girişimleri katılıyor. 

Söz konusu girişimleri akıllı ve hassas tarım teknolojileri, gerçek zamanlı izleme sistemleri ve görüntü işleme, tarımsal hastalık ve zararlılarla mücadele, yeni nesil etkili gübre üretim teknolojileri, sera üretim teknolojileri ve dikey tarım teknolojileri alanlarında çözümler üreten sürdürülebilir ve ölçeklenebilir iş modeline sahip girişimler olarak tanımlamak mümkün. 

Girişimler, WorkupAgri.ist internet sitesi üzerinden başvuruların yıl boyunca açık olduğu programa dahil oluyor. Program kapsamında girişimlerin güncel durumları ve desteğe ihtiyaç duydukları konular birebir görüşmeler ile tespit ediliyor. Paylaşılan bilgilere göre; uygun eşleştirmeler ve yönlendirmeler yapılarak girişimlere ihtiyaçları doğrultusunda özelleştirilmiş bir program hazırlanıyor.

Workup Agri’nin 3. dönemine seçilen 6 girişim

Afara: Verimlilik esaslı tarla verileri sağlayan girişim, tarım robotu ile pamuk hasadı sonrası yere dökülen pamukları görüntü işleme yöntemi ile tespit edip vakumlu toplama sistemleriyle topluyor ve otonom olarak kontrol edebiliyor. 

Ancient Greens: Katma değerli, insan ve çevre sağlığına saygılı ve kullanımı pratik ürünler üretmeyi amaçlayan girişim, oluşturduğu buğday çimi ekosisteminde atalık tohumları gelişmiş gıda teknolojileriyle harmanlıyor. 

Bridgesoft: Endüstri 4.0’ın operasyonel verimlilik kavramını odağına alan girişim, bu doğrultuda yapay zekâ destekli zirai ekipman teknolojileri üretiyor. 

Seracell: Modüler bir sera otomasyon sistemi sunan girişim, yapay zekâ ile otomatik sulama ve gübreleme sistemleri çalıştırabiliyor, uçtan uca hastalık tespit ve takibi yapabiliyor, kamera ile otomatik zararlı sayımı gerçekleştirebiliyor ve otomatik drenaj suyu ölçümleri yapabiliyor. 

SoilBiom: Bitkiye ve toprağa özgü besleyici ve koruyucu ürünler geliştirerek başta tarım toprakları olmak üzere doğal kaynakları korumayı amaçlayan girişim.

Uptechlabs: Girişimin sunduğu akıllı LED aydınlatma ve hidroponik bitki yetiştirme sistemleri sayesinde kullanıcılar, iki kat az enerji harcayarak ve yüzde 97 su verimliliği ile zirai ilaç kullanmadan istenilen aroma ve kalitede bitki yetiştirme imkânına kavuşuyor. 

Workup Agri girişimcilere neler sunuyor? 

Seçilen girişimler 6 ay boyunca, alanlarında uzman kişilerden mentorluk alırken, İş Bankası Grubu iştirakleri başta olmak üzere farklı paydaşlarla iş birliği yapma fırsatı elde ediyor. Bununla beraber girişimler, İş Bankası’nın kurucusu ve yatırımcısı olduğu fonlar başta olmak üzere yatırım imkânlarına erişim elde etmiş oluyor. 

Workup Agri kapsamında girişimler, tecrübeli girişimcilerle deneyim paylaşımı, çalıştaylar ve ilham etkinliklerine katılma olanağına kavuşuyor. Buna ek olarak girişimlerin İş Bankası’nın katıldığı ulusal ve uluslararası fuarlarda müşterilerle ve potansiyel partnerlerle buluşma fırsatı yakaladığını da belirtelim. Girişimler, İş Bankası’nın çiftçi buluşmalarında yer alma ve potansiyel kullanıcılara doğrudan erişme imkanına sahip olurken, basılı ve dijital mecralarda kendilerini tanıtma olanağı da elde ediyor. 

Programa kabul edilen girişimler, İş Bankası Girişimcilik Şubelerinin desteğinin yanı sıra yerli ve global çok sayıda iş ortağının startup’lara yönelik çözüm ve hizmetlerinden ücretsiz ya da indirimli yararlanma hakkına sahip oluyor. Aynı zamanda İş Kule Workup Alanı’nda ücretsiz ofis imkânından da yararlanabiliyor.

Bir yanıt yazın

Share to...