Tesla yatırımcıları, Elon Musk’a rakip bir yapay zeka şirketi kurduğu için dava açtı

Tesla‘nın bazı yatırımcıları, Elon Musk‘ı rakip bir yapay zeka şirketi kurmakla suçluyor. Yatırımcılar açtıkları davada, Musk ve yönetim kurulunun, 2023 yılında kurulan xAI’ı faaliyete geçirerek Tesla’ya karşı güvene dayalı görevlerini ihlal ettiklerini iddia ediyor.

Davacılar arasında Cleveland Bakers and Teamsters Pension Fund’ın yanı sıra Tesla adına Daniel Hazen ve Michael Giampietro adlı iki bireysel yatırımcı da yer alıyor.

Davacılar, Musk’ın yıllarca Tesla’yı bir otomobil şirketi olarak değil, bir robotik ve yapay zeka santrali olarak konumlandırmaya çalıştığını belirtiyorlar. Bu iddianın, Tesla’nın hisse senedi fiyatının yükselmesine yardımcı olduğunu ve şirketin değerinin en iyi otomobil üreticilerinin toplam değerini aşmasına neden olduğunu söylemek mümkün.

Davada, Musk’ın tüm bu süre boyunca sınırlı yetenek ve kaynakları Tesla’dan xAI’a yönlendirdiği; xAI’ın Tesla’nın yapay zeka ile ilgili verilerine erişimini lanse ederken xAI için milyarlarca dolar topladığı belirtiliyor. Hatta geçtiğimiz haftalarda xAI, ilk ürünlerini pazara sunmak için kullanacağını söyleyerek 6 milyar dolar yatırım almıştı. xAI, şimdiye kadar OpenAI’ın ChatGPT’sinin sözde daha keskin bir versiyonu olan ve X üzerinden ancak yalnızca Premium aboneler için kullanılabilen Grok’u piyasaya sürdü.

Söz konusu dava, Tesla’nın bu hafta ortaya çıkan tek yatırımcı davası bu değil. Kurumsal bir yatırımcı da Musk’ın içeriden aldığı bilgileri kullanarak Tesla hisselerini satarak milyarlarca dolar kazandığını iddia ederek şirkete dava açmıştı. Tüm bu davaların nasıl sonuçlanacağını ise ilerleyen dönemde hep birlikte göreceğiz. 

Bir yanıt yazın