OpenAI, Rockset’i satın aldığını açıkladı

OpenAI bugün paylaştığı bir gönderi ile gerçek zamanlı analitik veri tabanı Rockset‘i satın aldığını duyurdu. Satın almanın finansal detayları henüz açıklanmadı. OpenAI, blog gönderisinde yapay zekanın, insanların ve kuruluşların kendi verilerinden yararlanma biçimlerini dönüştürme fırsatına sahip olduğunu belirtiyor ve ekliyor:

Bu nedenle, birinci sınıf veri indeksleme ve sorgulama yetenekleri sağlayan lider bir gerçek zamanlı analitik veritabanı olan Rockset’i satın aldık.

Şirketin blog gönderisinde aktardığı bilgilere göre; OpenAI ürünler arasında erişim altyapısını güçlendirmek için Rockset’in teknolojisini entegre edecek. Bununla beraber Rockset’in ekip üyeleri OpenAI’a katılacak. Mevcut Rockset kullanıcıları ilk etapta bu durumdan etkilenmeyecek olsa da; sağlanan geçiş süreci kapsamında kullanıcılar kademeli olarak Rockset’ten çıkarılacak. 

Rockset’in detayları

Rockset, kendini, şirketlerin bulut ölçeğinde veri uygulamaları oluşturmasını sağlayan gerçek zamanlı bir indeksleme veritabanı olarak tanımlıyor. Rockset şimdiye kadar kullanıcıların, hem yapay zeka ürünlerini kullanırken, hem de daha akıllı uygulamalar geliştirirken, kendi verilerinden daha iyi yararlanmalarını sağlıyordu. Aynı şekilde şirket, kullanıcılarının gerçek zamanlı bilgilere erişmelerine destek olmaktaydı. 

Venkat Venkataramani, Tudor Bosman ve Dhruba Borthakur tarafından yaklaşık 8 yıl önce kurulan Rockset’in yatırımcıları arasında Icon Ventures, Greylock ve Sequoia yer almakta. Rockset’in toplam yatırım miktarı ise 117,5 milyon dolara ulaşmış durumdaydı. 

OpenAI’ın kurumsal müşteri odağı

Venkat Venkataramani’nin Rockset’in blogunda aktardıklarına göre; Rockset ekibi, OpenAI’ın yapay zeka uygulamalarının büyük ölçekte karşılaştığı zorlu veritabanı sorunlarını çözmesine yardımcı olacak. Geçtiğimiz aylarda PwC ile imzaladığı anlaşma da dahil olmak üzere uzun bir süredir kurumsal müşterilere odaklanan OpenAI, görünen o ki, Rockset satın almasıyla bu alanı desteklemeye kararlı. ChatGPT’nin kurumsal katmanının 600 bine yakın kullanıcısı olduğunu düşünürsek, şirketin bu satın almayla elini güçlendirdiğini söyleyebiliriz. 

Bir yanıt yazın