LinkedIn, platformuna uygulama içi oyunlar eklemeyi planlıyor

Profesyonel iş ağı oluşturma platformu LinkedIn, kullanıcılarının uygulama içinde daha fazla vakit geçirmeleri için bulmaca tabanlı oyunlar sunmaya hazırlanıyor.

Bu kapsamda uygulama araştırmacısı Nima Owji, X’te LinkedIn’in üzerinde çalıştığı oyunlardan bazılarını gösteren bir dizi ekran görüntüsü yayınladı ve LinkedIn de TechCrunch’a yaptığı açıklamada planı doğruladı. LinkedIn sözcüsü, “LinkedIn deneyimine biraz eğlence katmak, ilişkileri derinleştirmek ve sohbet fırsatlarını tetiklemek için bulmaca tabanlı oyunlar eklemeye çalışıyoruz” dedi.

TechCrunch’a göre LinkedIn’in şu ana kadar üzerinde çalıştığı oyunlar arasında “Queens“, “Inference” ve “Crossclimb” bulunuyor. LinkedIn, oyunların bazı ekran görüntülerini paylaşsa da ne zaman piyasaya sürüleceğine dair henüz bir zaman çizelgesi açıklamadı.

LinkedIn gibi bir platformun oyun odaklı bir iş yapması ilk etapta ilginç gelse de platformun sahibinin Microsoft olduğunu düşündüğümüzde taşlar yerine oturuyor. Zira Microsoft, Xbox, Activision Blizzard ve ZeniMax gibi oyun platformlarının sahibi ve şirketin son çeyrekte bu işten elde ettiği gelir 7.1 milyar dolar.

Son dönemde birçok platformda oyunları görmek mümkün. Örneğin; bir dönemin popüler oyunu Wordle’ı satın alan New York Times, hala milyonlarca insanın oyunu oynamaya devam ettiğini söylüyor. Benzer bir şekilde Netflix de uygulama içi oyunlarıyla dikkat çekiyor. Hatta Facebook da yıllar boyunca sosyal oyunları kullanıma sunmuş; ancak 2022’de kullanımdaki düşüş nedeniyle bağımsız oyun uygulamasını kapatmıştı.

LinkedIn’in bu kararı nasıl bir sonuç yaratacak, hep birlikte göreceğiz. 

Bir yanıt yazın

Share to...