iPhone için öne çıkan 6 ses kayıt uygulaması

Apple’ın sesli notlar uygulamasının yanı sıra iPhone’da kullanabileceğiniz pek çok ses kaydı uygulaması mevcut. Bu uygulamalardan farklı özellikleriyle öne çıkanları sizlerle paylaşıyoruz.

CocoonWeaver

Düşüncelerini yüksek sesle söylemeyi tercih edenler için CocoonWeaver uygun bir seçim. Uygulamayı, sadece düşüncelerinizi not etmek için değil aynı zamanda günlük tutma uygulaması olarak da kullanabilirsiniz. Konuşmayı metne dönüştürme özelliği sayesinde, kayıtlarınızı ya da başka bir deyişle düşüncelerinizi tekrar gözden geçirebilir ve dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. Uygulama, iyi bir ses kalitesine sahip. Birçok uygulamaya kıyasla daha net kayıtlar elde ediliyor. Uygulamanın göze çarpan tek dezavantajı, kırpma veya bölme gibi herhangi bir ses düzenleme özelliğinin olmaması.

CocoonWeaver aynı zamanda birden fazla düşünceyi tek bir nota kaydetmenizi sağlıyor, böylece her kayıttan sonra ilgili fikirleri bir arada tutabiliyorsunuz. Ayrıca notlarınızı neredeyse bir çalma listesi gibi art arda oynatan Global Player adlı bir özellik de mevcut.

AudioNote 2

AudioNote 2, kayıtlarınız üzerine yazı yazarak, çizim yaparak ve hatta kaydınızla birlikte bir fotoğraf çekerek çeşitli şekillerde not almanıza olanak tanıyor. Kayıtlarınızı dilediğiniz gibi düzenleme özelliği de bulunuyor. Ses kalitesi söz konusu olduğunda varsayılan, Yüksek ve Pro olmak üzere üç farklı seçeneğiniz var. Ancak ücretsiz versiyonda sadece varsayılan kaliteyi kullanabiliyorsunuz.

AudioNotes 2, kayıtlarınızı yazıya da dökebiliyor. Kaydı tamamladıktan sonra Mod menüsündeki Transkripti göster seçeneğine tıkladığınızda sizin için transkripti oluşturuluyor. 

MOTIV Audio

MOTIV Audio, ses kalitesiyle rakiplerinden ayrışıyor. MOTIV Audio’nun ana şirketi Shure, uygulamayla birlikte kullanılmak üzere herhangi bir ek donanım kullanmaya gerek kalmadan satın alınabilecek birden fazla mikrofon seçeneği sunuyor.

En düşüğü 44,1 kHz örnekleme hızı için 16 bit derinlikte ve en yükseği 48 kHz örnekleme hızı için 24 bit derinlikte olmak üzere birden fazla ses kalitesi seviyesi yer almakta. Ayrıca sesi daha da iyileştirmek için dönüştürebilirsiniz: AAC 96Kbps (genellikle konuşma veya düşük kaliteli akış için kullanılır) ve AAC 128Kbps (yüksek kaliteli akış için kullanılır) dahil olmak üzere beş seçenek arasından seçim yapabilirsiniz.

Uygulamanın bir başka özelliği, sesin belirli yerlerini saptamak için kayıtlara işaretler yerleştirebilme. Ancak MOTIV Audio, kullanıcılarına not alma özelliği sunmuyor. Kayıtları dışa aktarma konusunda uygulama size tipik iPhone paylaşım seçeneklerini sunuyor.

Say&Go

Say&Go’nun amacı, günlük hayatınız devam ederken son derece hızlı notlar almanızı sağlamak. Uygulamayı açar açmaz kayıt yapmaya başlıyor ve kayıt süresini uzatmadığınız sürece kayda başlamadan önce yedi saniyeniz oluyor. Bu yedi saniyelik sınır, ayarlardan 15 saniyeye kadar ayarlanabiliyor. Kaydetmeye hazır değilseniz, ayarlardan otomatik kayıt özelliğini kapatabilirsiniz.

Diğer uygulamaların aksine ses kalitesi üzerinde kontrolünüz yok ama yine de oldukça temiz kayıtlar elde edebiliyorsunuz. Ayrıca Apple’ın sunduğu tipik paylaşım seçeneklerine ek olarak kayıtlarınızı doğrudan Dropbox veya Evernote’a yükleyebiliyorsunuz.

Bir diğer kullanışlı özellik ise kayıtlar için uyarılar ayarlayabilme özelliği; bu, size geri dönüp sesli notlarınızı dinlemenizi hatırlatmak için büyük bir kolaylık sağlıyor. 

Voice Recorder & Memos Pro

Voice Recorder & Memos Pro basit ve şık arayüzü ile öne çıkıyor. Kullanıcıların en beğendiği özelliklerden biri; sesinize ses filtreleri ekleme özelliği. Uygulama içinde bulunan 17 farklı filtre, sesinizi derinleştirmekten robot gibi seslendirmeye kadar değişik seçenekler sunuyor. Özellik sayesinde sesinizin perdesini derinleştirmek veya yükseltmek için temel perde değişiklikleri yapabilirsiniz. Ayrıca kayıtlarınızı konuşmadan metne dökme özelliği ile yazılı olarak da alabilirsiniz.

Uygulamanın eğim verme, kırpma, bölme, birleştirme ve ses ekleme gibi birçok başka düzenleme seçeneği de bulunmakta. Uygulama, belirli bir süre içinde çalmayı durdurmak için bir zaman ayarlamanıza, sesi döngüye sokmanıza ve hatta gürültüyü azaltmanıza olanak tanıyor ancak gürültü azaltma özelliği kalitede hafif bir düşüşe sebep oluyor.

Voice Record Pro

Özelleştirmeler konusunda titiz ve örnekleme konusuna hakimseniz, Voice Record Pro sizin için uygun bir uygulama. Ses özelleştirme yetenekleriyle öne çıkan Voice Record Pro, bu liste içinde not alabilen birkaç uygulamadan biri. Birbirinden farklı ses kalitesi özelleştirmesinin yanı sıra Voice Record Pro, oynatma sesini de yükseltebiliyor. Ayrıca kayıtlarınıza müzikte de çok kullanılan ekolayzer, echo ve reverb gibi efektler de ekleyebiliyorsunuz. Kullanıcıları mutlu eden bir diğer özellik ise sessizlik algılama. Bu özellik sayesinde her ortamda kayıt yapmaya devam edebilirsiniz, ancak uygulama, yalnızca ses seviyesi belirli bir eşiğe ulaştığında sesi kaydediyor. Voice Record Pro’nun ses kalitesine gelince, düşük, orta ve yüksek arasında değişen bir ön ayar seviyesi seçip kaydınızın kalitesi ile oynayabilirsiniz.

Voice Record Pro, tipik e-posta ve SMS seçeneklerinin yanı sıra Google Drive, Dropbox, OneDrive, SoundCloud, Box ve YouTube’a doğrudan dışa aktarma da dahil olmak üzere birçok dışa aktarma seçeneğine sahip. 

Bir yanıt yazın