Google, kullanıcıların film ve dizi incelemelerini profil sayfasında görünür hale getiriyor

Bu ayın başında Google‘ın I/O geliştirici konferansında duyurduğu Android 15’in otomatik hırsızlık tespit özelliklerini test ettiğini sizlere aktarmıştık. Şirket, yeni bir haberle yeniden gündeme geldi.

Google, 24 Haziran’dan itibaren kullanıcıların TV şovu, kitap, film, dizi, albüm ve oyunlar hakkındaki incelemelerini tek bir profil sayfasında görünür hale getireceğini duyurdu. Bu profiller, Google aramalarında aranabilir olacak, bu da kullanıcıların beğenilerine göre profillendirilmesine olanak tanıyacak.

Google, bu özelliği kullanıcıların incelemelerini daha yönetilebilir hale getirmek ve diğer kullanıcılar için daha faydalı kılmak amacıyla geliştirdiğini belirtiyor. Şirket, kullanıcıların bu incelemeleri özel hale getirebilecekleri veya tamamen silebilecekleri kontrol seçenekleri sunduğunu ifade ediyor.

Ancak bu profiller kamuya açık olacak. Kullanıcıların bu değişiklikten haberdar olmaları için Google’ın daha iyi bir bilgilendirme yapması gerektiği konusunda eleştiriler bulunuyor. Ayrıca aranabilir profillerin potansiyel işverenler veya reklam verenler tarafından kullanılma riski ve bu durumun kullanıcı gizliliği üzerindeki etkileri de tartışma konusu.

Bu yeni özelliğin kullanıcıların dijital izlerini daha görünür hale getirme ve kişisel bilgilerinin nasıl kullanıldığı konusunda daha fazla şeffaflık sağlama açısından önemli bir adım olduğu düşünülüyor.

Bir yanıt yazın